grafitnyomok
MSIK FRUMOM
 

Ide kattints a rozsaszin ugyek topichoz!

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
>Men
 
Gondolatok, llekszntsok
 
hangos versek
 
Novellk, rvidebb przai rsok
 
Vezekls (kszl regny)
 
HANGULATOK Hang-kp-vers egyben

 Indtsd el a zent, nzd a slideshowt, s olvasd a verset!

Trafic

Belle Nuit

Air

Adagio

Unforgetable (Felejthetetlen)

Vrtl, vrtalak

Br elmondhatnm...

 

 
jabb rsaim
 
Verseim

  

 
Nagy lelkek trkeny letekben (kedvenceim)

Edith Piaf (Sinka Zsuzsanna rsa)

Leonard Cohen

Jim Morisson

 
Verseim angolul
 
Bannercsere

 

 

Bannersite:

Tbb, mint 50 kategria kztt kereshet rdekldsi krnek megfelel honlapokat. Ha npszerusten honlapjt akkor is ltogasson el ide!

 

Bannermhely: 

 

 

 

 

Bagolyvr:

 
Kzpflde:
 
 
Csingi oldala:
 
 
Tndrkz
 
A Hauer Pdium plaktjai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Az oldalon hasznlt kdok

A legrdl men kdja

Segtsg a legrdl men kdjhoz

Itt prblhatod ki a kdokat (ksznet rte Vikinek - Bannermhely)

Kdprbl lap kdja (Vikitl - Bannermhely)

"Sajt kpeim" scriptje (jobb oldalon)"

"Sajt kpeim" scripthez lers. Ksznet rte Hitetlennek

 
Szp kpek nektek

 

Kagaya Zodiac (I)

Kagaya Zodiac (II)

Tndrek

Fantasy

Fantasy II

 
Ajnlataim

A Legjobb Scriptek Szlltja 

 

 

 
sajt fotim
 
  • Frumok
  • Frumok : rdekessgek : Matematika Frumok: 
    Tmaindt hozzszls
    Fatyol

    2005.09.13. 11:25 -
     Orosz mdszer



    A sok hibs levezets utn ismt egy rdekessg, aminek segtsgvel knnyedn lehet sszeszorozni kt szmot.

    lltlag ugyan azon ok miatt szletett, mint az ebben a fejezetben megtallhat "Szorzs", nehezen kiolvashat (pl. rmai) szmokkal val szorzs megknnytsre. Ez mr tbbszmjegybõl ll szmok esetben is alkalmazhat !

    Ez az un. "Orosz mdszer", amelynl csak ismtelt duplzsra s felezsre van szksg.

    Egyms mell rjuk a kt sszeszorzand szmot.
    Az egyiket (clszerûen a nagyobbikat) duplzzuk.
    A msikat felezzk (ha lenne maradk, azt elhagyjuk).
    Ezt addig vgezzk (s rjuk egyms al a kapott szmokat), amg a felezssel el nem jutunk "egy"-ig. (Ezrt clszerûbb a kisebbiket felezni.)
    Ezutn megnzzk, melyik felezses oszlopban ltunk pros szmot.
    Ezeket a sorokat thzzuk.
    A megmaradt szmokat a duplzssal kapott oszlopban sszeadjuk, s az sszeads eredmnye a krdses kt szm szorzata lesz.

    Az albbi plda alapjn vilgosabb lesz. Nzzk, mennyi ezzel a mdszerrel 58 x 249 ?


    ......Felezzk Duplzzuk
    ......58.................... 249
    ......29.....................498
    ......14.....................996
    .......7...................1.992
    .......3...................3.984
    .......1...................7.968
    ssz.:....................14.442



    Teht a felezett oszlop pros szmainak thzsa utn, a duplzott oszlopban lthat, t nem hzott szmok sszege a krdses szorzat.

    58 x 249 = 14.442

    [6-1]

    Fatyol Elzmny | 2005.09.13. 11:28 - #6

     Biztos nyers



    Nyilvn hallottl arrl, hogy idõrõl idõre a szerencsejtkosok szmra, klnbzõ "biztosan nyerõ" szisztmkat rultak. Ezek termszetesen nem mûkdtek, hiszen ha ismered a valsznûsg szmtst, s a kaszink szablyait, legfeljebb javtani lehet az eslyeken, de biztosra menni nem lehet… Hiszen ha mûkdnnek, ki lenne az a bolond, aki eladn õket, ahelyett, hogy alkalmazva ne maga gazdagodna meg… Ennek ellenre (igaz, hogy csak elmletben…), ltezik egy olyan mdszer, amivel biztosan nyerni lehetne !!!

    A "trkk" igazn egyszerû. Olyan jtkot kell vlasztani, ahol a nyert sszeg duplja annak, amit feltettl. Ilyen, pl. ha a ruletten sznre teszel, de lehet brmi ms, lnyeg, hogy a dupljt nyerd.

    Az (elmletben mûkdõ !), biztosan nyerõ szisztma a kvetkezõ: kezd egy zsetonnal. Ha nyersz, dupljt kapod vissza, s a hozamod egy zseton nyeresg. Ha vesztesz, tedd fl az elõzõ tt dupljt (2 zsetont). Ha most nyersz 4 zsetont kapsz, s eddig 1+2=3 zsetont tettl fel, teht a nyeresged ismt 1 zseton. Ha vesztenl, ismt duplzd meg az utols ttedet (teht most 4 zsetont fogsz feltenni). Ha ezttal nyersz 8 zsetont kapsz, s ez eddig 1+2+4=7 zsetonodba kerlt).

    Nyugodtan levezetheted ltalnosan is, a lnyeg az, hogy ha ezzel a mdszerrel (azaz buks esetn az utols tt lland duplzsval, nyers esetben pedig az azonnali jra kezdssel, termszetesen 1 zsetonnal) garantlt a nyersed. Ez a garantlt hozam 1 azaz egy zseton. Ez nem tûnik soknak, de sok kicsi sokra megy, s ez BIZTOS !

    Mielõtt azonban arra gondolnl, hogy eljtt az ideje a knnyû s gyors meggazdagodsodnak, s berohannl az elsõ kaszinba, mert itt a biztosan nyerõ szisztma a kezedben, nzzk, hogy mirt mondtam azt, hogy CSAK ELMLETBEN mûkdik ez a mdszer !!!

    Elõszr is nem tudnd finanszrozni. Nem vletlen, hogy a zsetonok rtke magas… Lehet, hogy most arra gondolsz, hogy "mindssze" duplzni kell s ez nem sok, de szmolj nyugodtan utna, hogy mekkora sszeg lenne ez, ha mondjuk egyms utn 10 -szer vesztenl, de lehet, hogy 20 -szor fogsz veszteni, nem tudhatod elõre…

    Most biztosan arra gondolsz, hogy bartaiddal sszedobjtok a pnzt, s nem gond a finanszrozs.

    Van mg egy rossz hrem. Ezt a mdszert nem csak te ismered, hanem a kaszink is, ezrt van limitlva a maximlisan feltehetõ sszeg. Teht ezzel elõbb utbb megtrik a biztos nyers lncolatt, s addig irgalmatlan sszeget fogsz BIZTOSAN ELVESZTENI , mert a limit elrse utn mr nem duplzhatsz tovbb !!!

    Fatyol Elzmny | 2005.09.13. 11:27 - #5

     Szorzs az ujjaid segtsgvel



    lltlag, ez a mdszer azrt szletett, mert rgen, amikor a rmai szmok voltak az elterjedtek, ppen elg gondot okozott a szmok kiolvassa, ki kellett teht valamit tallni, hogy a szorzs, nem tl egyszerû mûveletvel ne kelljen annyit bajldni. gy volt e vagy sem, nem tudni, mindenesetre az albbi mdszer megszletett…

    Fontos tudnod, hogy ez CSAK s KIZRLAG t fltti szmok sszeszorzsa esetben hasznlhat !!!

    Ha pusztn olvasod, elg bonyolultnak fog tûnni, pedig pofon egyszerû. Javaslom, hogy amit olvasol, rgtn tedd is meg az ujjaid segtsgvel !!!

    Egyik kezedet zrd ssze, szmolj el rajta addig, ameddig el nem rsz a szorzand szmig. tig teht nyitod az ujjaidat, utna pedig elkezded lezrni. Ha pl. 9-et akarsz megszorozni, s jl csinltad, egyik kezeden lesz ngy csukott, s egy nyitott j. Szorozzuk meg ezt, pl. 7-tel. Most a msik kezeden ugyan ezen elv alapjn kt csukott, s hrom nyitott jad lesz.

    A nyitott ujjaid ltal ltott szmokat kell sszeszoroznod ( 1 x 3), gy 3-kapsz. Ehhez kell hozzadnod, a kt kezeden lthat, lezrt ujjaid szor tizet. (esetnkben /2 + 4/ x 10 ) azaz hatvanat, gy kapod a vgeredmnyt, 63-at. Ez a mdszer tetszõleges, 5 fltti szmok sszeszorzsa esetben. Mindig pontos rtket ad.

    Teht gyereked fejt kevesebb bemagolt szmmal kell teletmnd. Ha j, a vizulis kpzelõereje, akkor nincs szksg az ujjaira sem, s nem tudja meg senki, hogyan is szmolt valjban...

    Fatyol Elzmny | 2005.09.13. 11:26 - #4

     Buffon fle tûproblma



    Ez egy ltszlag hihetetlen trtnet. Hogy mirt, az nemsokra kiderl…

    De kezdjk egy kicsit messzebbrõl. A Pi, a kr terletnek kiszmtsakor jelent meg, mint problma. Mr az i.e. 2000 krli idõkbõl szrmaz egyiptomi Rhind papiruszon tallhat egy kplet, ami erre a problma megoldsra vonatkozik. Alkalmazva a kpletet 3,1605 rtket kapunk, ami ebben az idõben csodlatos pontossgnak szmtott…

    Ugyan ekkor Mezopotmiban egy lnyegesen durvbb kzeltõ rtket hasznltak, s szinte minden orszgban, minden matematikval foglalkoz tuds ms s ms kzeltst hasznlt.

    Knban a Han-dinasztia alatt elrendeltk a mrtkegysgek egysgestst. Ezt a munkt Liu Ci csillagsz hajtotta vgre. Ekkor trtnt a matematika trtnetben az az egyedlll eset, hogy trvny szabta meg a Pi, rtkt (3,1547 volt).

    A Hinduk 500 krl mr 3,1416-tal szmoltak. A Perzsk 16 tizedes jegyig szmtottk ki az rtkt. 1784.-ben Shancks, angol matematikus 30 vi munkval 707 tizedes jegyig szmtotta ki, de 1944.-ben a szintn angol Fergusson kimutatta, hogy az 528. Tizedestõl kezdve tvedett…

    Mr a XVIII. szzadtl tudtk, hogy irracionlis szm, jellsre a grg "Pi" betût 1739.-ben Euler javasolta.

    Most pedig nzzk, hogy mi is ktõdik Buffon grf nevhez ? A legenda szerint felesge rendszeresen ktgetett, s gyakran kiesett a kezbõl a ktõtû. Padljukat, prhuzamosan lefektetett deszkalapok bortottk, ezrt a leesõ tû nha metszette, nha pedig nem metszette, a padllapok illesztseinl lthat vonalakat.

    lltlag ez ksztette Buffon grfot arra, hogy 1777.-ben, elsõknt bevezesse a geometriai valsznûsg fogalmt. Kpletben adta meg, hogy mi a valsznûsge annak, hogy a leesõ tû metszi a padl vonalt (ez nylvn fgg a vonalak tvolsgtl, s a tû hossztl, s szerepel benne a Pi, rtke is).

    A zrichi Rudolf Wolf 1850.-ben a kpletet trendezte, Pi rtkre.

    A vonalak tvolsga 45 mm volt, 35 mm-es tût hasznlt, amit 5000 szer dobott fel, s szmolta, hogy hnyszor metszi a vonalak egyikt. A kapott rtket behelyettestette a kpletbe s 3,1596 jtt ki neki. Termszetesen "vgtelen szm" feldobs hozna pontos kzeltst, de ha figyelembe vesszk, hogy egyszerû tûdoblssal szmtotta ki ezt az rtket…

    Fatyol Elzmny | 2005.09.13. 11:26 - #3

     Prmszmok



    A prm (vagy trzsszm) fogalmt valsznû, hogy mr az egyiptomi s mezopotmiai kori kultrk is ismertk. Tudomsunk szerint a szmok s kzttk a prmszmok elsõ, tervszerû tanulmnyozi a pthagoreusok voltak (i.e. 500-350).

    A trzsszmokra elõszr Eukleidsz-nl tallunk pontos meghatrozst. Olyan szmok ezek, rja, melyek "csak az egysggel" mrhetõk. Azt is bizonytotta, hogy vgtelen sok trzsszm van.

    A trzsszmok kivlasztsra Eratoszthensz mutatott tletes eljrst (Eratoszthensz szitja).

    Korn felvetõdtt az a krds, hogy a prmszmok miknt oszlanak el a termszetes szmok kztt. Az elsõ sejts a 15 ves Gauss-tl szrmazik. Logaritmustbljt nzegetve szrevette, hogy az ezres szmkrben a prmszmok szma, fordtottan arnyos a szmok logaritmusval…

    Jelljk az "n" termszetes szmnl nem nagyobb prmszmok szmt x(n)-nel. Legendre, aki mr 1.000.000-ig vizsglta t a prmszmok elõfordulst, gy tapasztalta, hogy

    x(n) = 1 / (ln(n) -1,08366)

    Csebisev kimutatta, hogy ez a kplet helytelen, s igazolta, hogy az x(n) fggvny nagysgrendje gy nvekszik, mint az "n / ln(n)" , s az "x(n) / (n / ln(n))" hnyados szmra als s felsõ korltot llaptott meg.

    Ezt a becslst 1882-ben Sylvester angol, majd 1929-ben Issai Schur nmet matematikus pontosabb tette.

    Csebisev arra is rjtt, hogy az x(n) fggvny rtkei egy hatrozott integrl rtkei krl oszcilllnak. Ezt az eredmnyt hasznlta fel 1896-ban Valle Poussin s Hadamard, egymstl fggetlenl, hogy bizonytsk, az n. prmszmttelt.

    Megoldatlan mg az ikerprmszmok krdse. Sejtsnk szerint vgtelen sok ikerprmszm van. A valsznûsg szmts eszkzeivel, bizonyos, nem igazoltan teljeslõ felttelek esetn gy tûnik, hogy 0 s n kztt, n / (ln(n))2 szm prmpr tallhat.

    A prmszmok jelentõsge, napjainkban igen megnvekedett, mert a titkostsban (kdolsban) kulcsszerepet jtszanak…

    Fatyol Elzmny | 2005.09.13. 11:25 - #2

     Vgtelen



    1/3 = 0,33333333333333

    2/3 = 0,66666666666666

    1/3 + 2/3 = 3/3

    teht

    0,333333333 + 0,66666666666 = 0,9999999999999

    Ezek szerint

    0,99999999999999999 = 1 ?

    Fatyol Elzmny | 2005.09.13. 11:25 - #1

     Orosz mdszer



    A sok hibs levezets utn ismt egy rdekessg, aminek segtsgvel knnyedn lehet sszeszorozni kt szmot.

    lltlag ugyan azon ok miatt szletett, mint az ebben a fejezetben megtallhat "Szorzs", nehezen kiolvashat (pl. rmai) szmokkal val szorzs megknnytsre. Ez mr tbbszmjegybõl ll szmok esetben is alkalmazhat !

    Ez az un. "Orosz mdszer", amelynl csak ismtelt duplzsra s felezsre van szksg.

    Egyms mell rjuk a kt sszeszorzand szmot.
    Az egyiket (clszerûen a nagyobbikat) duplzzuk.
    A msikat felezzk (ha lenne maradk, azt elhagyjuk).
    Ezt addig vgezzk (s rjuk egyms al a kapott szmokat), amg a felezssel el nem jutunk "egy"-ig. (Ezrt clszerûbb a kisebbiket felezni.)
    Ezutn megnzzk, melyik felezses oszlopban ltunk pros szmot.
    Ezeket a sorokat thzzuk.
    A megmaradt szmokat a duplzssal kapott oszlopban sszeadjuk, s az sszeads eredmnye a krdses kt szm szorzata lesz.

    Az albbi plda alapjn vilgosabb lesz. Nzzk, mennyi ezzel a mdszerrel 58 x 249 ?


    ......Felezzk Duplzzuk
    ......58.................... 249
    ......29.....................498
    ......14.....................996
    .......7...................1.992
    .......3...................3.984
    .......1...................7.968
    ssz.:....................14.442



    Teht a felezett oszlop pros szmainak thzsa utn, a duplzott oszlopban lthat, t nem hzott szmok sszege a krdses szorzat.

    58 x 249 = 14.442

    [6-1]

     
    Bartaim rsai
     

    Az oldal jelenleg csak mint virtulis knyv szolgl a sajt rsaim trolshoz. Lthatan elavult, nlklz minden j elemet, ennek az oka, hogy tbb mint tz ve szinte hozz sem nyltam rdemben.

  • rj nekem!
  •       

     

    Az j vendgknyv. rj nekem!

    A rgi vendgknyv,

     
    ...
    Induls: 2005-09-05
     
    Bartaim, klttrsaim oldalai
     
    Irodalmi oldalak
     
    Kedvenceim
     
    rdekessgek, tudomny
     
    Egybb, s csere linkek
     
    IP
     

    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!