Szivrvny a kken. Grblt mosoly veldik srs s vigasztals kztt az gen. Mintha a mgsem lehet nem lehetje a vgtelen szneiben a mindensg cseppjein nevetne. Nem rajtam, nem a vilgon. Tndrkz rints a valn, s az lmon
A festmny Snta Kra munkja a Tndrkz ihletse nyomn.
Ha szereted a kalandot, a trpket, a tndreket, s ms klnleges, eddig sohasem hallott lnyeket...
Ha hiszed azt, hogy a rossz nem hasznlhat eszkzknt, s hiszed, hogy van rtelme ellene kzdeni...
H kedveled a hsket, azokat, akik sohasem hittk, hogy valaha hsk lehetnek...
Ha hiszel az igaz, sohasem ml szerelemben, s annak erejben...
Ha kvncsi vagy egy eddig titokzatos, mindent krbelel vilgra...
Edith Piafrl szl kis megemlkezsem egy nagyszer bartnm rsval szeretnm mltv tenni.
Sinka Zsuzsanna:
EDITH PIAF
A kis verbrl (mert a neve ezt jelenti), csak elhomlyosult szemmel tudok beszlni. Amikor a hatalmas prizsi tmeg 48 vesen a koporsba helyezett tetemet szinte a vlln vitte, mindenki tudta, a pilleknny asszony mzss kveket visz mg a hallba is.
1915 – 1963 oktber 11. Egy aprcska asszony letnek hatrdtumai.
Ez a n mindent elkvetett maga ellen, amit egyltaln nem szabad. Csodval hatros, hogy egyltaln 48 vre futotta. Utcai mutatvnyosok gyerekeknt szletve a papval jrta a macskakvet. Mami hamar lelcelt. Htvesen megvakult. Tz ves korban teljesen visszanyerte a ltst. Innen volt az a megfellebbezhetetlen szoksa, hogy fontos dnts eltt azonnal Lisieux-be utazott, Szent Terzhez. gygytotta meg.Tle kapta a tancsokat,ha krte. Nagyon fiatalon sszellt egy vagnnyal s szletett egy kislnya. A gyerek nagyon hamar meghalt. Nem volt mibl eltemetni. Akkor olyanra vetemedett, amit se azeltt, se azutn soha nem tett. Szobra ment egy elegns ids rral: -Mit akar itt,kislnyom?- krdezte a blcs r. -El kell temetni a gyerekemet.-vlaszolta. Az ids r az sszeget az asztalra helyezte s tvozott.
Akkor fogadta meg, hogy soha nem tagadja meg a segtsget. Londonban risi siker koncertet adott. Az tzben egyszer gyeresrsra lett figyelmes. Mg utna tudott futni a zokog anynak, aki trdreborulva vallotta ki, hogy lehetetlenn vlik az lete, botlsa miatt. Edith hatalmas sszegrl szl csekket lltott ki a nevre. Ksbb levelet kapott Prizsban, hogy az angol lny jl van, frjhez ment s a kislnyt Edith-nek kereszteltk. Mivel az utca nevelte, egyik nap a msik utn ltek, nem tanult meg bnni a pnzzel, nem is trdtt vele.
llandan beteg volt. Folyton operlni kellett valami miatt. Erre jtt az ivszat, a drog, semmit ki nem hagyott. Imdtk a frfiak, sem vetette meg ket, voltak frjek, kiktl bkn megvlt. Az klvv nagyon nagy szerelem volt. Br a frfinak felesge s fia volt, elhatroztk, hogy sszektik az letket. Koncertezett, mikor jtt a hr, lezuhant a replgp, rajta az imdott kedves. Mgis befejezte a msort.
Volt olyan llapotban, hogy sem beszlni, sem jrni nem tudott.
Radtk kis fekete ruhjt. Szszerint feltettk a sznpadra. Megszlalt a zene s nekelt. Azt mindenki tudja, hogyha valaki nekest akar hallani, az operahzba megy (Leonard Cohen is gy gondolja).
Ennl a mfajnl az elad szuggesztv lnye, az ltala kpviselt s megeleventett utcai varzslat, a htkznapok bja zsenilis.”L’Accordoniste”,
„Bravo pour le clown”,”Bal dans ma Rue”- ezek mind az lete darabjai, a harmoniks, a bohc,az utcabl. Varzslatos az alzata, ahogyan a tehetsget felismerve tra indtott sok fiatalt. Szemlyesen krbetelefonlta Prizst, hogy az kedvrt hallgassk meg az Olympia sznpadn a debtl Yves Montand-t.
Charles Aznavour-t is indtotta el. Szemben laktak, nyitva volt az ablak.
-Most jttl,gyere lakjl nlam!- mondta Aznavournak s kemny munkval ksztette fl a sznpadra. Csodlatos a duettjk „Les Amants”, ahol engedi a frfihangot rvnyeslni, ksbb belesimul az hangja is a dallamba. Az igazi mvszt a felttlen alzat fmjelzi a msik tehetsge eltt. Mivel folyton beteg volt, egyszer az szaki llamok egyikben, taln Svdorszgban nagyon rosszul lett. Kibrelt egy replgpet, mert csak s kizrlag Prizsban volt hajland meghalni. Akkor ez mg nem kvetkezett be. A hzval se nagyon tudott mit kezdeni. Telerakta a bartaival, meg a hzmesterlaksba ment le. Ennyire nem rdekelte. Egyszer egy ismeretlen nagyon lngra lobbantotta a szivt. Szoksval teljes ellenttben neves szalonban vagyont r kszekollekcit vsrolt magnak. A pali harmatgyengnek bizonyult, nem rt semmit.
Ez a csepp mrgben lehzta a vagyont r holmit a klozeton.
Ezeket a r jellemz dolgokat egy krhzi gyon meslte diktafonba valakinek, akiben megbzott, hogy rja meg, ha akarja,milyen az isteni Piaf, sznfalak nlkl. Amikor rmdl a hz,akkor
„Mon Dieu”, ”Hymne l’amour”, ”Non,je ne regrette rien” szl, ilyenkor kv meredek. El kell hinnem a hitt, el kell hinnem, hogy a szerelemnek himnusz jr s bizonysgot lelek, hogy n sem bntam meg semmit.
A „Mylord” az utcalny diadala a fizetett szerelmet koldulk fltt.
Meg kicsit tiszteletads annak a kedves, ids rnak… Mr hallos betegen tallt r a legkptelenebb szerelem, ami a fldn ltezik.
46 ves volt s alig tudott jrni, a grg isten 26. Bonyolult grg nevt Theo Sarapo-ra keresztelte. Meg volt gyzdve, hogy nekest csinl belle. Az Olympia sznpadn nekelnek egy bjos, semmitmond szmot
„Mi a szerelem”. Annyira ragyog a szeme, annyira segti, annyira akarja a sikert, hogy fkzg a taps. Ennek lttam a televzi ltal ksztett felvtelt. A cseppsg a grg istennek a derekig r. Amikor az ember szerelmes, nem hallja meg, mert nem akarja meghallani, hogy nazlis, ersen tlagos hangrl van sz, minden mvszi ftttsg nlkl.
Nem is hallottunk rla azta. Enneka finak Prizs mellett lakott a csaldja, szlei,kt huga. Az apa a grg borbly aggdva krdezte a nluk mindig nagy szeretettel ltott menyjelltet – lesz-e valami a fia trekvseibl. azt szerette volna, ha tle tveszi a boltot. Edith megnyugtatta, tehetsges, segti mindenben. Az anysa fiatalabb volt, mint .Minden vasrnap hivatalosak voltak ebdre, majd nagy gymlcskosrral bocsjtotta ket haza a csald. Az eskv eltt az sszes ktsg romlott. Ordtva zokogott: -Nem mehetek hozzd!
Te szp vagy s fiatal, n egy rom vagyok, alig tudok flkelni! Nem megyek hozzd!- A fiatalember tntorthatatlan volt: -Ltod, most megint meg kell igaztanom az arcodat, meg is kell fsljelek, hogy idben odarjnk!- Megfslte a pici asszonyt, rendbeszedte.
Elhajtattak a vroshzra. Edith hallosan flt, mit fog erre szlni a KZNSGE, akikrt lt. A szertarts utn kimentek a vroshza balkonjra. A tmeg mr vrta ket. Zgott az ljenzs:
-ljen Edith,ljen Theo!- s a kicsi asszony ekkor lett igazn madame… akrkicsoda, mert a grg nevet kptelen vagyok megjegyezni.
Meg kell mg emlteni, a hzasga eltt is elment Lisieux-be, meghallgatni Terz tancst. Terzke jvhagyta, ennek ellenre trt fel benne eskv eltt a ktsg. Ha valaki sandn arra gondol, hogy nan, persze a pnz miatt, akkor nagyon melltrafl. Edithnek nem volt pnze. A jogdjakkal nem tudom mi a helyzet, de ehhez a kapcsolathoz nem illend ilyen gyalzatossgokat trstani. A temets kzvettsekor egy pillanatra mutattk az zvegyen maradt frj gynyr arct.
Nagyon meg volt trve.
1963 oktber 11.-n elszllt a vilg legcsodsabb kicsi verebe. Vele szllt az rdes hang, a szvet mlyen bemar csodt, embersget, hitet, szerelmet utnozhatatlanul, egyszerien hrdet nagy mvsz.
Nevelte az utca, tantotta a sors, arculcsaptk, felllott, agyonmrgezte magt, megmaradt. ltette a kznsge, akik mindig szvszakadva s telthzakkal vrtk mindenhov. Mikor flteszem, mindig a Theo-val nelelt duett kpe jelenik meg elttem. Az a mosoly maga volt a boldogsg, a maradk let, a legeslegutols csods ajndk, amit az lettl sokszorosan kirdemelt. Kegyeltjei vagyunk a sorsnak, hogy hallhatjuk t. Azt a fiatalembert pedig sokszorosan ldja meg az isten az egsz jsgos grg csaldjval egytt. A mi kismadarunknak az letbe ltaluk kltztt be a magnlet felh nlkli ragyog napsugara.
Bke veled kismadr, hallgatunk, ne flj, itt vagy velnk s most is segtesz, mint letedben annyit megtetted.
Az oldal jelenleg csak mint virtulis knyv szolgl a sajt rsaim trolshoz. Lthatan elavult, nlklz minden j elemet, ennek az oka, hogy tbb mint tz ve szinte hozz sem nyltam rdemben.